Národní archiv skrývá obří evidenci členů KSČ

Poslanci by měli ve středu ve třetím čtení rozhodnout o zřízení Ústavu paměti národa. Zatím proces schvalování zákona provázely vášnivé diskuse, zda je nutné zkoumat totalitu a proč.

Pokud zákon projde legislativním procesem, čeká ho kromě už deklarovaných úkolů pravděpodobně ještě jeden. Prozkoumat obří evidenci členů komunistické strany z let 1945-1989, kterou skrývá Národní archiv.

Kilometry materiálu o členech KSČ

O existenci záznamů o poválečných, ale i předválečných členech komunistické strany píše aktuální číslo časopisu Respekt.

Politici, které časopis oslovil, byli zprávou o existenci archivu překvapení. „Nikdy jsem o tom neslyšel,“ svěřil se například aktivní bojovník proti komunismu poslanec ODS Marek Benda.

Langer: Je to úkol pro Ústav paměti národa

Podle ředitele Ústavu pro soudobé dějiny Oldřicha Tůmy je obtížné z archivu čerpat. Kartotéka okupuje několik sálů, podle abecedy je seřazen jen zlomek materiálů, digitalizací zatím neprošla ani jediná stránka. Kdyby se jen evidenční lístky poskládaly vedle sebe, dosáhly by délky kilometru a půl.

Podle Respektu znásobuje hodnotu kartotéky fakt, že u některých členů KSČ je evidována také příslušnost k Lidovým milicím.

Podle ministra vnitra Ivana Langera je to důvod, proč se archiv musí zpracovat. „Měl by to být úkol pro Ústav paměti národa,“ prohlásil.

Zdroj: www.idnes.cz, 21. března 2007